Pressekontakter

Pressekontakter

FN Byens kommunikationsafdeling
(for generelle henvendelser)

Flemming Johannesen
Chef for FN Byens kommunikationsafdeling
Tel: +45 30 35 43 71
E-mail: flemming.johannesen@undp.org


IOM

Jacob Jørgensen
Programme and Liaison Officer
Tel: +45 4533 5390
Mobil: +45 2979 5258
Email: jjorgensen@iom.int

UNDP Nordic
Representative Office

Mette Fjalland
Tel: +45 4533 6008
Mobil: +45 5183 6228
Email: mette.fjalland@undp.org.


UNEP

Mette Annelie Rasmussen
Tel: +45 4533 5304
Mobil: +45 2179 8883
Email: meta@dtu.dk

UNFPA Nordic
Representative Office

Mette Strandlod/Pernille Fenger
Tel: +45 4533 7303/ +45 4533 7297
Mobil: +45 2097 4898
Email: Strandlod@unfpa.org / fenger@unfpa.org


UNHCR, FN’s Flygtningeorganisation

Elisabeth Arnsdorf Haslund
Senior Communications Associate /
officiel talsperson for Danmark
Tel: +45 4533 6516
Mobil: +45 2142 5564
Email: haslund@unhcr.org

UNICEF Supply Division

Anne Sophie Bonefeld
Communication Manager
Tel: +45 24 69 46 76
Email:  abonefeld@unicef.org

UNIDO/CTCN

Karina Kolbrún Larsen
Knowledge and Communications Manager / Gender Focal Point
Climate Technology Centre & Network (CTCN)
Tel: +45 4533 5373
Email: k.larsen@unido.org

Irma Juskenaite
Communications Associate
Climate Technology Centre & Network (CTCN)
Tel: +45 4533 5381
Email: i.juskenaite@unido.org

UNOPS

Peter Browne
Communications Manager
Tel: +45 4533 7526
Mobil: +45 2366 2552
Email: PeterB@unops.org

UN Women

Caroline Rusten
Director (a.i)
Tel: +45 4533 5161
Mobil: +45 5017 4875
Email: caroline.rusten@unwomen.org

WFP Nordic Representative Office

Anne Poulsen
Director
Tel: +45 4533 5351
Mobil: +45 4050 3993
Email: anne.poulsen@wfp.org

WHO Regional Office for Europe

Bhanu Bhatnagar
Press and Media Relations Officer
Email: bbhatnagar@who.int
Email: eupress@who.int
Tel: +44 7467 096788


Scroll til toppen